Planning


Startdatum 13-11-2025
Locatie Almere - Van der Valk
Tijd 09:00 - 17:00

Inhoud


De Level III schoudercursus van prof. dr. Ann Cools is een praktische nascholing voor fysiotherapeuten waarin verschillende casuïstieken van de schouder worden behandeld. Denk hierbij aan complexe schouderproblematiek binnen het domein van de rotator cuff pathologie, instabiliteit en je leert bicepspathologie degelijk te evalueren en een gericht geïntegreerd behandelplan op te stellen. Omdat de cursusinhoud is gebaseerd op de cursussen van niveau 1 en 2 (Basis Schouder en Advanced Schouder) kan je deze cursus volgen als je in ieder geval Level 1 van Ann hebt gevolgd.

Voor elke casus worden het onderzoek, de schoudertesten, de symptoom modificatie procedure, het klinisch redeneren en de behandelstrategieën besproken. De praktische vaardigheden zoals onderzoeksvaardigheden, schouderoefeningen en manuele technieken worden geoefend.

Het doel van de cursus is het geven van inzichten en vaardigheden van de twee voorgaande cursussen en je op de hoogte brengen van de meest actuele literatuur, indien toepasbaar. Je krijgt de kans om de meest recente, evidence based, onderzoeks- en behandeltechnieken te leren en direct te oefenen in de praktijk. 

De cursus is er op gericht vooral interactief bezig te zijn met vooral praktisch toepasbaar onderwerpen met beperkte theoretische presentaties .

De 8 casuïstieken welke zullen worden besproken zijn:

  • Rotator cuff tendinopathie: Load is more important than the modality of load”
  • Rotator cuff scheur conservatieve behandeling: “Focus on function rather than structure”
  • Biceps gerelateerde pathologie: Don’t irritate the biceps beyond its capacity: Progressive loading exercises”
  • Anterieure instabiliteit bij de bovenhandse sporter: Listen to the relocation test: Work on more dorsal positioning of the humeral head”
  • Multidirectionele instabiliteit: “Let the patient feel safe during exercises: Correct muscle recruitment and use progressive closed chain exercises”
  • Scapulaire dysfunctie - Type I bij de bovenhandse sporter: Elevate with external rotation component”
  • Scapular winging – Type II: “Work in a horizontal plane at 90° elevation”
  • Scapulaire dysfunctie a.g.v. neurogene aandoening n. thoracicus longus Type III: “Exercise in higher elevation angles”

Voor elk van bovenstaande casuïstiek worden de direct toepasbare adviezen voor de praktijk besproken. 

Leerdoelen


Na het volgen van deze cursus kan je:

  • Complexe schoudercasussen analyseren en klinisch redeneren op basis van actuele evidence, met specifieke aandacht voor rotator cuff-, biceps-, instabiliteits- en scapulaire problematiek. 

  • Differentiaaldiagnostiek en classificatie toepassen om onderscheid te maken tussen structurele en functionele oorzaken van schouderklachten, inclusief herkenning van subtypes zoals TUBS, AMBRI, AIOS, GIRD en scapulaire dyskinesie type I-III. 

  • Gerichte onderzoeks- en meetstrategieën uitvoeren, waaronder symptoommodificatietests, specifieke schoudertesten, scapulaire oriëntatietesten, ROM- en krachtmetingen, en interpretatie van spierbalansratio’s (zoals UT/LT of Pm/LT) voor het bepalen van het behandelplan. 

  • Functionele en veilige oefenprogramma’s ontwikkelen en opbouwen voor verschillende vormen van instabiliteit en scapulaire dysfuncties, met nadruk op motorische controle, propriocepsis, spierbalans, belastingstolerantie en progressieve loadmanagementprincipes. 

  • Scapulaire revalidatie en kinetische ketenintegratie toepassen door oefentherapie af te stemmen op individuele beperkingen in flexibiliteit, spierprestatie, neuromusculaire coördinatie en kracht, met gebruik van closed- en open-chain progressies en plyometrische componenten. 

  • De vertaalslag maken van theorie naar praktijk door hands-on training in onderzoeksvaardigheden, manuele technieken, oefenstrategieën en klinische besluitvorming volgens de meest recente wetenschappelijke inzichten. 

  • Patiëntgerichte communicatie en shared decision making integreren in het behandelproces, inclusief het bespreken van behandelopties (conservatief vs. operatief), verwachtingsmanagement en begeleiding tijdens langdurige revalidatietrajecten. 

 

 

Docent


Ann Cools

Prof. dr. Ann Cools is associate professor aan de Universiteit Gent (Revalidatiewetenschappen en Kinesitherapie) en research collaborator aan het Bispebjerg Hospital, University of Copenhagen. Zij geldt internationaal als autoriteit in de schouderrevalidatie, met bijzondere expertise in scapulaire betrokkenheid en sportspecifieke revalidatie.

Haar doctoraat (2003) richtte zich op scapulaire spierrekrutering bij bovenhandse sporters. Sindsdien publiceerde ze talrijke peer-reviewed artikelen en hoofdstukken in toonaangevende handboeken, en ontwikkelde onderzoekslijnen rond EMG- en 3D-analyse, preventie bij topsporters en klinische interventies.

Ann Cools is veelgevraagd spreker wereldwijd en lid van de editorial boards van diverse internationale tijdschriften. Ze was hoofd van de opleiding kinesitherapie aan de UGent (2008–2016), stichtend voorzitter van EUSSER (2008–2012) en mede-oprichter van het Schoudernetwerk Vlaanderen (2017).

Als docent weet ze wetenschap en praktijk op inspirerende wijze te verbinden, en kinesitherapeuten concrete tools aan te reiken die direct inzetbaar zijn in hun dagelijkse praktijk.

Kosten


De kosten voor deze cursus zijn 649,- euro (geen btw) incl. koffie, thee, lunch en frisdranken, de handouts en een jaar lang toegang tot de digitale leeromgeving van de cursus.

Extra info


Aantal contacturen                                           
12 - twee aaneengesloten lesdagen en vier uur voorbereiding.

Afronding
Certificaat en 16 punten voor register Algemeen, Manueel en Sport voor KRF en SKF

Aantal deelnemers
Maximaal 30

Toetsing                                                             
Er wordt geen toets afgenomen

Certificaat
Bij 100% aanwezigheid

Voertaal docent 
Nederlands

 

Ervaringen


"Top ga zo door !!!
Ann Cools (de goeroe van de schouder) is een leuk mens die haar cursus goed kan overbrengen en een kijkje in haar eigen "keuken" geeft zodat je weer met herziende moed inzicht en plezier zelf aan de gang gaat".

"Ik vind de cursussen van Ann Cools een van de beste cursussen die ik heb gedaan, ze is zeer benaderbaar, zeer helder en het is zeer goed toepasbaar in de praktijk. Een genot!" 

"Een zeer complete en op de praktijkgerichte cursus, met veel aandacht voor de recente ontwikkelingen." 

"Ik ben erg te spreken over zowel fysiolinks als Ann Cools. Haar didactische vaardigheden en de toepasbaarheid voor de praktijk zijn van grote waarde."

Meer ervaringen lezen of zelf een ervaring achterlaten?

Kijk op klantenvertellen.nl/reviews/

 

Direct aanmelden
Startdatum Maand Variant Plaats

Aangedreven door Eduframe

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Fysiolinks houdt je sterk in je vak met de nieuwsbrief voor kennis en vaardigheden die écht bijblijven.