Welkom bij de leertrajecten
Schoudercursussen door Ann Cools – Niveau 1 tot 3
Schoudercursussen door Ann Cools – Niveau 1 tot 3

Prof. Ann Cools vertaalt haar wetenschappelijke expertise en klinische ervaring naar een helder, praktisch kader. Je leert hoe het denken rond impingement evolueerde naar een focus op de onderliggende pathologieën, en hoe nieuwe stroomdiagrammen en beslismodellen je helpen bij een systematische evaluatie van schouderklachten. Er wordt uitgebreid stilgestaan bij specifieke testen voor instabiliteit, rotator cuff- en bicepspeesproblemen en scapulothoracale disfuncties, inclusief hun diagnostische waarde. Daarnaast oefen je het klinisch redeneren in de revalidatie van uiteenlopende aandoeningen. De cursus behandelt zowel algemene revalidatieprincipes — zoals propriocepsis, co-contracties, excentrisch trainen en scapulaire controle — als specifieke aanpakken bij anterieure (TUBS), multidirectionele (AMBRI) en functionele instabiliteit.
Deze vervolgmodule op het gebied van schouderrevalidatie is ontwikkeld voor fysiotherapeuten die hun kennis willen verdiepen en verfijnen. De cursus combineert wetenschappelijke inzichten met praktische toepassingen en richt zich op het versterken van klinisch redeneren bij complexere schouderproblematiek.
Een belangrijk onderdeel vormt de rol van de scapula in zowel diagnostiek als revalidatie. Aan de hand van actuele literatuur en EMG-gegevens leer je deze in detail beoordelen én trainen. Er is ruime aandacht voor het oefenen met geavanceerde testmethoden, spieractivatieanalyses en scapulaire coördinatievormen.
Daarnaast worden schouderaandoeningen behandeld die in de basiscursus slechts beperkt aan bod komen, zoals SLAP-laesies, bicepsgerelateerde klachten en multidirectionele instabiliteit
De Level III schoudercursus van Prof. Dr Ann Cools is een praktische nascholing voor fysiotherapeuten waarin verschillende casuïstieken van de schouder worden behandeld. Denk hierbij aan complexe schouderproblematiek binnen het domein van de rotator cuff pathologie, instabiliteit en je leert bicepspathologie degelijk te evalueren en een gericht geïntegreerd behandelplan op te stellen. Omdat de cursusinhoud is gebaseerd op de cursussen van niveau 1 en 2 (Basis Schouder en Advanced Schouder) kan je deze cursus volgen als je in ieder geval Level 1 van Ann hebt gevolgd. Het doel van de cursus is het geven van inzichten en vaardigheden van de twee voorgaande cursussen en je op de hoogte brengen van de meest actuele literatuur, indien toepasbaar. Je krijgt de kans om de meest recente, evidence based, onderzoeks- en behandeltechnieken te leren en direct te oefenen in de praktijk.
Prof. dr. Ann Cools is associate professor aan de Universiteit Gent (Revalidatiewetenschappen en Kinesitherapie) en research collaborator aan het Bispebjerg Hospital, University of Copenhagen. Zij geldt internationaal als autoriteit in de schouderrevalidatie, met bijzondere expertise in scapulaire betrokkenheid en sportspecifieke revalidatie.
Haar doctoraat (2003) richtte zich op scapulaire spierrekrutering bij bovenhandse sporters. Sindsdien publiceerde ze talrijke peer-reviewed artikelen en hoofdstukken in toonaangevende handboeken, en ontwikkelde onderzoekslijnen rond EMG- en 3D-analyse, preventie bij topsporters en klinische interventies.
Ann Cools is veelgevraagd spreker wereldwijd en lid van de editorial boards van diverse internationale tijdschriften. Ze was hoofd van de opleiding kinesitherapie aan de UGent (2008–2016), stichtend voorzitter van EUSSER (2008–2012) en mede-oprichter van het Schoudernetwerk Vlaanderen (2017).
Als docent weet ze wetenschap en praktijk op inspirerende wijze te verbinden, en kinesitherapeuten concrete tools aan te reiken die direct inzetbaar zijn in hun dagelijkse praktijk.
Geïnteresseerd in andere cursussen? Bekijk hier ons cursusoverzicht.